Menu

Baner Hosp strona2

A+ A A-

Czytelnia

Rodzice na medal

rodzina na medal            Od jakiegoś już czasu, „chodziło za mną” jedno pytanie. Patrzę i słucham tych, którzy są za i przeciw aborcji i przyszedł mi do głowy pomysł, by zapytać u źródła, czyli rodziców chorych dzieci. Mamy ich kilkoro w hospicjum a i nadarzyła się okazja, bo w tym właśnie tygodniu miałam być u mojej kochanej trójki. Zdradziłam ten pomysł pielęgniarce Ani, która trochę przerażona, podchwyciła go. Pytanie bardzo trudne tzn. Co byście zrobili, patrząc z perspektywy czasu, gdybyście wiedzieli, że wasze dziecko urodzi się chore? Pomyśleć łatwo, trudniej zadać to pytanie! U Mateusza nie byłam już dawno (niestety zmiana godzin pracy). Wiedziałam z opowieści, co u niego słychać, że urósł, że był na operacji bioderka, że obie nóżki ma w gipsie. Ale wiedzieć a zobaczyć to na własne oczy, to różnica.

Czytaj więcej...

Święta Rita - święta od spraw beznadziejnych

sw_rita1

22 maja przypada wspomnienie Św. Rity.

Zapraszamy do nowenny przez wstawiennictwo św. Rity

 
 
Życiorys świętej Rity z Cascia (1381-1457)

Wszystko w życiu świętej Rity jest nadzwyczajne od jej niezwykłego poczęcia, przypominającego historię św. Jana Chrzciciela, aż do niezwykłych łask, jakie otrzymywała dla tych, którzy ją usilnie o to prosili. Dary te wysłużyły jej miano orędowniczki w «sprawach beznadziejnych». Zanim wstąpiła do klasztoru była żoną i matką, dlatego wzywają jej wstawiennictwa zarówno ojcowie i matki rodzin, jak i zakonnicy i zakonnice.

Czytaj więcej...

Relacja z domu Matki - Jasna Góra 2018

DSC JG2018v1W dniach 9, 10, 11 lutego 2018 r. na spotkanie w Domu Matki na Jasnej Górze z różnych stron Polski przyjechali wolontariusze posługujący przy chorych w hospicjach. Na co dzień przychodzą do terminalnie chorych na nowotwory w hospicjum stacjonarnym albo w domu. Lekarstwa już nie są w stanie pomóc. Jedynie środki znieczulające na pewien czas uśmierzają ból i to nie zawsze. W tej sytuacji dla chorego ważne jest - aby był przy nim ktoś, kto rozumie jego stan. Najważniejsze jest obecność drugiej osoby przy chorym. Niezbędna głęboka wiara, że to ma sens, że jest koniecznie potrzebne dla chorego. Aby ta wiara nie wypaliła się trzeba przyjść do źródła. Tym źródłem jest Dom Matki Bożej na Jasnej Górze.  

Czytaj więcej...

Sługa nieużyteczny

LaurieLisonbee       "Jezus powiedział do swoich apostołów: "Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: «Pójdź i siądź do stołu»? Czy nie powie mu raczej: «Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił»? Czy dziękuje słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: «Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać»". Łk. 17.10

            Pewnie nie raz to słyszałam w kościele, ale dopiero na Mszy hospicyjnej, kiedy ks. Marek jeszcze raz o tym powiedział w kazaniu, do mnie dotarło. Dotarło i zatrzęsło! Jak to?! To ja daje swój wolny czas, czy mi się chce, czy nie, to muszę, bo jestem wolontariuszem! Inni spokojnie wracają do domu, jedzą obiad i zajmują się czymkolwiek a ja, jak nie do chorego- sługa nieużyteczny, to na spotkanie wolontariuszy- sługa nieużyteczny, to na dyżur- sługa nieużyteczny, co bedziemy robić na warsztatach- sługa nieużyteczny itd? A, przecież wszyscy jeseśmy takimi samymi ludżmi! Każdy z nas się boi, płacze, tęskni. Mamy rodziny, prace zawodowe. Idąc do chorych nie stajemy sie kimś innym. Poprostu jesteśmy sobą. Nie robimy cudów, bo to przywilej Pana Boga. Ot, trochę uśmiechu, optymizmu, nadziei.

Czytaj więcej...

Św. Mikołaj w Hospicjum 2018

W niedzielę, 22 stycznia 2018 odbyła się wspaniała i kolorowa zabawa choinkowa dla naszych osieroconych dzieci w Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczynamy Mszą świętą w kościele przy ulicy Młodzianowskiej 124. Następnie rozpoczęła się zabawa choinkowa w kawiarence.

Wspaniałą zabawę poprowadzili animatorzy wolontariusze z naszego Hospicjum. Edu. Dzieci otrzymały przygotowane paczki, które dzięki ofiarodawcom instytucjom, firmom, a także osobom prywatnym. Były też organizowane liczne zbiórki świąteczne. Bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy za pomoc w przygotowaniu paczek.

Podziękowania przesyłamy również dla Stowarzyszenia im. Bożeny Stawińskiej "Filcaki wspierają dzieciaki" za piękne filcaki, które były ogromną radością i sprawiły wiele radości uczestnikom choinki.

Czytaj więcej...

Konferencje 2017 - Relacje Wideo

 • Wartość życia – hospicjum perinatalne - prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan
 • Obecność księdza E. Dutkiewicza SAC w życiu wolontariuszy hospicyjnych - dr Anna Byrczek
 • Nauczyciel we współczesnej schola mortis - dr Agnieszka Janiak
 • Uczynki miłosierdzia w perspektywie posługi hospicyjnej - ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski
 • Żałoba jako doświadczenie bólu wszechogarniającego - dr Jolanta Grabowska-Markowska
 • Jak przeżywają żałobę dzieci - dr Joanna Domańska
 • Posłańcy Bożego Miłosierdzia - dr Robert Wiraszka
 • O seniorach w hospicjum - prof. dr hab. n. med. Krzysztof Bielecki
 • Dobra Nowina w formacji duchowej wolontariatu - dr hab. Krzysztof Leśniewski
 • Bezradność i zaradność w opiece nad nieuleczalnie chorym dzieckiem - ks. dr Grzegorz Godawa
 • Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci - dr hab. Józef Binnebesel
 • Otwarcie duchowe na chorego a zawód lekarza – narracje lekarzy - dr Beata Antoszewska