Menu

Baner Hosp strona2

A+ A A-

Ostatni dzień konferencji hospicyjnej Radom 2016

IMG 7056 Pierwszy niedzielny wykład na naszej konferencji, wygłosił ks. dr Jarosław Wojtkun , temat o którym mówił to „Chorych nawiedzać-miejscem wymiany darów miłosierdzia”. „…Przedmiotem miłosierdzia jest całe życie ludzkie i to w całej okazałości…”, takie słowa przytoczył dr z Orędzia Papieża Franciszka. Zdrowi wolontariusze posługują, chorzy znają opiekę naszą, ale to jest też wymiana, my też otrzymujemy. Wymiana pokazuje że my sprawni potrzebujemy tych mniej sprawnych. Bez nich świat byłby uboższy, o to co obecność tych ludzi wyzwala w nas. Świat ludzkiego cierpienia przyzywa. My zostaliśmy obdarowani miłością przez Boga, a miłosierdziem jest oddanie innym tej miłości. Świadczeniem uczynków miłosierdzia jest świadczenie Jezusem.

„Milczenie-nieodłącznym elementem towarzyszenia choremu”, to temat wykładu dr Beaty Antoszewskiej z UWM w Olsztynie. Mówiła ona o milczeniu, w kontekście chorego nowotworowo dziecka. Bowiem to milczenie stosuje się na każdym etapie jego choroby, począwszy od stawiania diagnozy, gdzie czas oczekiwania na wynik jest milczeniem. Zwróciła nam uwagę, że często rodzina cierpi bardziej ponieważ tłumi w sobie rozmowę, rodzice boją się powiedzieć dziecku, ukrywają prawdę , milczenie staje się nie do wytrzymania. Milczenie towarzyszy dzieciom podczas całego procesu choroby, często aż do śmierci. Ważne jest minimalizowanie przestrzeni, która dotyczy milczenia. Na koniec usłyszeliśmy że milczenie może być miłością.

 

Kolejny wykład wygłosiła s dr Urszula Zaremba z Hospicjum w Darłowie, a temat brzmiał „Jak siostra zakonna realizuje charyzmat miłosierdzia w hospicjum”. Siostra Urszula przybliżyła nam działalność hospicjum, opowiedziała o praktykach jakie się tam stosuje. Mówiła o roli sióstr, które dbają o chorych od strony medycznej i duchowej. Przedstawiła nam swoje świadectwo o realizacji charyzmatu.

Prof. dr hab. Krzysztof Bielecki podczas konferencji mówił o „Osobowości lekarza”. O tym że zarówno chory jak i lekarz są ludźmi. Mają swoją godność i sumienie, powinni się wzajemnie szanować. Chory jest ekspertem swego zdrowia, zna siebie najlepiej, lekarz natomiast jest ekspertem w zakresie medycyny. Więc rozmowa chory-lekarz jest rozmową dwóch ekspertów. Osobowość i współodczuwanie ze strony lekarza decyduje o jego relacji z chorym, a tym samym o skuteczności leczenia i tzw sojuszu terapeutycznym. Zwrócił uwagę że w relacjach lekarz pacjent, najważniejsze jest pierwsze 25 s by nawiązać z nim dobry kontakt. Lekarz musi być dobrym człowiekiem, odpowiadać za swoje działanie i zawsze dawać choremu nadzieję, mówić taką prawdę jaką chory zdoła unieść. W XXI w. jest ogromny postęp w medycynie ale osobowość lekarza pozostaje taka sama a chorzy cierpią i chorują tak samo jak w poprzednich wiekach. Pamiętajmy o tym!!!. Profesor podczas wykładu przytaczał nam różne anegdoty i historyjki z własnej praktyki, rozweselając uczestników do łez. Był to bardzo pouczający wykład a jednocześnie najbardziej wesoły. Profesor na koniec otrzymał brawa na stojąco.  

„Rehabilitacja u chorych onkologicznie” , z takim wykładem stanął przed nami dr Robert Wiraszka z Radomskiego Centrum Onkologii. Przedstawił nam ogólne zasady rehabilitacji u osób chorych nowotworowo oraz rodzaje takiej rehabilitacji. Dr mówił o tym jak ważne jest indywidualizacja rehabilitacji u tych chorych. Bardzo obrazowo wskazał nam kiedy i jak rehabilitować naszych podopiecznych.

Kolejnym prelegentem była mgr Marzena Lamont dietetyk z UM w Lublinie, przedstawiła nam wykład dotyczący,” Problemu zaparć u chorych leżących a postępowaniu żywieniowych”. Wskazała w swej wypowiedzi możliwe przyczyny zaparć, w zależności od sytuacji zdrowotnej w jakiej znajduje się chory. Podpowiedziała jak interweniować żywieniowo by zapobiegać zaparciom. Udzieliła nam cennych wskazówek jak wspierać chorych w tym problemie.

„Blaski i cienie wolontariatu-refleksje wolontariuszy medycznych” to temat, jaki nam przedstawiła dr Marta Szara z UM w Lublinie. Przedstawiała nam działalność Centrum Wolontariatu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, opowiedziała o tym co wolontariusze robią, jakie mają obawy i wsparcie, w jaki sposób są szkoleni. Okazuje się że wielu z nich zostaje w hospicjach tam gdzie mieszkają.

Dr Kamil Kubicki swoim wykładem na temat „Historii pracy socjalnej w ruchu hospicyjnym”, zamknął wykłady tegorocznej XXI Konferencji Wolontariatu Hospicyjnego. Przybliżył nam sylwetki trzech osób, które zapoczątkowały ruch hospicyjny w Polsce i na świecie. Przypomniał nam życiorysy Cicely Saunders, ks Eugeniusza Dutkiewicza oraz Hanny Chrzanowskiej. Dr Kamil wystosował apel do wszystkich by do hospicjów trafiali wolontariusze nie tylko medyczni ale też wolontariusze nie medyczni , każdy z nas jest bowiem, bardziej świadomym bądź mniej że jest pracownikiem socjalnym . Ponieważ ta posługa tego wymaga.

Naszą konferencję zakończyliśmy Mszą Świętą, której przewodniczył ks dr Zenon Hanas SAC z Warszawy. Po Mszy Świętej nadszedł czas na kwiaty i podziękowania, wszyscy odśpiewali sto lat dla księdza Marka za to że łączy hospicja organizując tą konferencję.

Ostatnim elementem naszego spotkania był obiad, który przygotowywany był w Ośrodku Szkolno Wychowawczym na ul Kolejowej 22. Chcielibyśmy bardzo podziękować pani Irence i wszystkim pracownikom ośrodka, którzy się włączyli w gotowanie, sprzątanie i obsługę przybyłych gości przez te trzy dni i wcześniej. Bardo serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za wspaniałe jadło, nie sposób wymienić wszystkich, więc by nie pominąć nie wymieniamy. Bardzo serdecznie dziękujemy osobom z rodzin hospicyjnych za wszelką pomoc osobistą i rzeczową. Składamy serdeczne podziękowania naszym wolontariuszom, kochani bardzo dziękujemy a wasz trud włożony w organizację tej konferencji. Wszystkim Bóg zapłać.

                                              Monika Szczepanik

Konferencje 2017 - Relacje Wideo

 • Wartość życia – hospicjum perinatalne - prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan
 • Obecność księdza E. Dutkiewicza SAC w życiu wolontariuszy hospicyjnych - dr Anna Byrczek
 • Nauczyciel we współczesnej schola mortis - dr Agnieszka Janiak
 • Uczynki miłosierdzia w perspektywie posługi hospicyjnej - ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski
 • Żałoba jako doświadczenie bólu wszechogarniającego - dr Jolanta Grabowska-Markowska
 • Jak przeżywają żałobę dzieci - dr Joanna Domańska
 • Posłańcy Bożego Miłosierdzia - dr Robert Wiraszka
 • O seniorach w hospicjum - prof. dr hab. n. med. Krzysztof Bielecki
 • Dobra Nowina w formacji duchowej wolontariatu - dr hab. Krzysztof Leśniewski
 • Bezradność i zaradność w opiece nad nieuleczalnie chorym dzieckiem - ks. dr Grzegorz Godawa
 • Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci - dr hab. Józef Binnebesel
 • Otwarcie duchowe na chorego a zawód lekarza – narracje lekarzy - dr Beata Antoszewska