„Jakość posługi – profesjonalizm” , pod takim tytułem w dniach 9-11 października odbyła się VIII Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego zorganizowana przez nasze hospicjum.
Konferencja rozpoczęła się w piątek, koncertem Natalii Niemen, która swą twórczością dała nam dużo ciepła i satysfakcji ze słuchania muzyki. O godz. 21.00 odbyła się uroczysta msza święta w intencji uczestników Konferencji i Wspólnot Hospicyjnych w Polsce, której przewodniczył ks. Bp dr Henryk Tomasik. Ostatnim punktem pierwszego dnia był wykład ks. dr Jacka Kucharskiego pod tytułem „Nie odwracaj głowy od człowieka potrzebującego, bo Bóg odwróci swe oblicze od ciebie” (TB 4,7). Profesjonalizm w życiu biblijnego Tobiasza. Wykład był bardzo ciekawy i mimo późnej pory każdy słuchał z zainteresowaniem.
W sobotę ks Marek Kujawski rozpoczął konferencję od przeczytania listu skierowanego do wolontariuszy hospicyjnych, a napisanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. W liście tym zawarł wiele dobrych i ciepłych słów za co bardzo dziękujemy.
Pierwszy z wykładów wygłosiła prof. dr hab. Anna Murawska z US w Szczecinie pod tytułem „Nadzieja jako dominanta profesjonalnej posługi”. Mówiła miedzy innymi o tym, że brak nadziei odbiera nam człowieczeństwo.
Kolejnym prelegentem był ks. dr Bogusław Block z KUL-u w Lublinie, który mówił o doświadczeniu egzystencjalnego zmagania się z chorobą nowotworową wyrażonego w sztuce. Była to choroba pokazana na obrazach, które przedstawiały przeważnie nagich ludzi w różnych pozach ukazując istotę całego cierpienia w chorobie. Z obrazów biła beznadzieja, rozpacz i załamanie. Wykład był bardzo poruszający i pouczający.
„Istota i uwarunkowania wolontariatu w hospicjum dla dzieci”, taki temat przedstawił nam ks. dr Grzegorz Godawa z Krakowa, mówił o sytuacji rodziny, która gdy dziecko zachoruje musi zmierzyć się z totalnym cierpieniem. Przedstawił wolontariat jako przygodę, posłużył się tu cytatem J.R.R. Tolkiena z Hobbita : „Przygody! To znaczy: nieprzyjemności, zburzony spokój, brak wygód. Przez takie rzeczy można się spóźnić na obiad…”. Przekonał nas że wolontariusze podnoszą zasoby rodziny, poprzez swoją pomoc dla rodziny i dziecka stają się buforem bezpieczeństwa dla nich.
{module I dzien konferencji 2015}
Jednym z prelegentów była prof. dr hab. Barbara Kromolicka, temat jej wykładu brzmiał „Między indywidualizmem a wspólnotą – solidarność międzyludzka”. Profesor podała nam statystyki i niestety ale w Polsce mamy tylko 5% wolontariuszy na całą populację. Mówiła o tym że bycie we wspólnocie jest wielkim darem i miała rację.
Prof. dr hab. Józef Binnebesel podczas swojego wykładu uzmysłowił nam że nie jesteśmy wychowywani do śmierci, pedagogika uczy wszystkiego nawet rzeczy, które nigdy nam się nie przydadzą a o śmierci cisza. Bardzo dużo informacji do nas dotarło podczas jego wykładu, którego tematem była „Percepcja śmierci w kontekście tanatopedagogicznej relacyjnej terapii zastępczej”.
Bardzo wesołym wykładem zaskoczył nas dr Zbigniew Bohdan, podczas jego prelekcji płakaliśmy ze śmiechu, temat brzmiał: „Znaczenie humoru w opiece nad chorym”, na slajdach co chwilę pojawiały się śmieszne zdjęcia, które wywoływały salwę radości na sali. Dr Zbigniew podał nam wzór na efekt humorystyczny, wskazał narzędzia stosowanego humoru i podał kilka przysłów np. : „Błogosławieni ci, którzy potrafią się śmiać z siebie. Nigdy nie zabraknie im rozrywki”, przytoczył też kilka cytatów np.:” Nigdy nie ogarnę całego dobra, jakiego dokonać może zwykły uśmiech”- Matka Teresa. Tak więc wykład był bardzo pouczający i mobilizujący.
„Żywienie chorych w warunkach hospicjum”, taki temat wygłosiła mgr Monika Ziętarska z KŻK GUM w Gdańsku. Mówiła o rodzajach żywienia, wskazaniach do różnych form żywienia i wszelkich aspektach z tym związanych.
Natomiast dr Teresa Weber z Hospicjum Św. Łazarza w Krakowie mówiła o własnych doświadczeniach w komunikowaniu się z terminalnie chorym. Przedstawiła nam różnice w formie umierania kiedyś a dziś. Dziś chory najczęściej umiera sam za parawanem, kiedyś umierał we własnym domu pośród wielopokoleniowej rodziny i lekarz nie interweniował jak nadszedł czas umierania bo była to wola Boga. Dziś jest zupełnie inaczej, niestety …
„Specyfika funkcji pielęgnacyjno- opiekuńczej pielęgniarki w opiece nad terminalnie chorym”, taki temat przedstawiła nam dr Ilona Kuźmicz z UJ CM w Krakowie. W swej wypowiedzi przybliżyła pracę pielęgniarki nad takim chorym, całą specyfikę, odkrywając dobre i złe strony tej opieki.
{module II dzien konferencji 2015|none}
Dr Andrzej Guzowski z UM w Białymstoku miał przedstawić nam prelekcję na temat postrzegania śmierci przez studentów ale postanowił przedstawić nam reportaż radiowy o losach chłopca, którego mama zmarła na raka. Słuchowisko było bardzo przejmujące, ukazano tragiczne losy osamotnionego chłopca, który musiał zmagać się z głodem, brudem, beznadziejnością życia i pijącym ojcem. Na szczęście historia dobrze się skończyła i ten chłopiec wyszedł na ludzi. Reportaż był bardzo poruszający i jasno ukazał jak ciężkie życie może spotkać osierocone dziecko.
Kolejnym prelegentem była dr Marta Czekirda z UM w Lublinie i mówiła o „Psychologicznych aspektach choroby nowotworowej”, wyjaśniła jak ważna jest psychika chorego człowieka jak wiele od niej zależy.
„W opiece hospicyjnej drogami po śladach mistrzyń duchowych. Elementy terezjańskie w posłudze hospicyjnej”, to tytuł prelekcji jaką wygłosiła do nas dr Jolanta Grabowska-Markowska z Hospicjum Cordis w Katowicach. Niestety dr Jolanta przemówiła do nas, poprzez przekazane nagranie a nie osobiście nad czym wielu z nas ubolewało.
Ostatni wykład sobotniej konferencji wygłosiła koordynator wolontariatu z Hospicjum Cordis pani Małgorzata Janicka. W swym wystąpieniu przybliżyła nam wolontariat międzynarodowy, który w tym hospicjum nabiera dużego znaczenia, od kilku lat bowiem hospicjum Cordis współpracuje z wolontariuszami z różnych krajów, miedzy innymi Ukrainy.
Drugi dzień konferencji zakończyliśmy Mszą Świętą.
Niedzielne wykłady zaczęliśmy bardzo wcześnie bo już o 8,15, pierwszym prelegentem był ks. dr Marek Dziewiecki z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu i mówił on o Bogu, człowieku i cierpieniu. Bardzo jasno nam przedstawił istotę cierpienia. Nakreślił nam że obrona przed krzywdzicielem jest najwyższą miłością jaką możemy mu dać. Natomiast za każdą krzywdą stoi człowiek a nie Bóg ją zesłał. Na koniec powiedział by umacniać ludzi radosnych bo w tym jest siła.
„Choroba nowotworowa dziecka –dylemat rodziny”, to temat jaki przedstawiła nam dr Beata Antoszewska z UWM w Olsztynie. W sposób zrozumiały opisała nam jak trudna jest sytuacja rodziny, w której choruje dziecko. Z prelekcji dowiedzieliśmy się że możliwość radzenia sobie w złożonej i trudnej sytuacji, jak i pomoc dziecku choremu uwarunkowana jest od informacji jaką uzyskuje rodzina o chorobie, sposobie postępowania z dzieckiem, szansach i perspektywach. Jak istotne jest postępowanie z taką rodziną.
Kolejnym prelegentem była prof. dr hab. Urszula Bartnikowska z UWM w Olsztynie, temat jaki wygłosiła pani profesor to: „ Zabiegi medyczne jako źródło stresu traumatycznego u dzieci”. Pokazała nam krótki filmik na którym, widać płaczącego noworodka, który po położeniu obok matki przestaje płakać i po zabraniu od niej płacze znowu. Mówiła o tym jak ważna jest obecność kogoś bliskiego gdy dziecko ma jakiś zabieg, o subtelnej delikatności z jaką powinniśmy obchodzić się z dzieckiem gdy cokolwiek przy nim robimy.
„Beznamiętne spojrzenie na rolę kanabinoidów w leczeniu – medyczna marihuana”, taki temat przedstawił nam dr Jerzy Jarosz z Hospicjum Onkologicznego w Warszawie. Mówił o prowadzonych badaniach, które mają potwierdzić działanie tego leku oraz o kontrowersjach dotyczących jego stosowania na pacjentach.
Ks. dr Jarosław Wojtkun rektor WSD w Radomiu zreferował nam wykład mówiący o tym co wnoszą chorzy do świata zdrowych. Uzmysłowił słuchaczom że czas spędzony przy łóżku chorego jest czasem świętym, a każde spotkanie Jezusa z chorym kończyło się jego uzdrowieniem.
Dr Anna Byrczek z Hospicjum św. Kamila z Bielska- Białej, poprowadziła wykład pod tytułem „ Wolontariusz hospicyjny profesjonalistą”. Omówiła jak powinna wyglądać rekrutacja i szkolenie wolontariuszy by zostali profesjonalistami w posłudze chorym. Przedstawiła cały schemat jaki jest wprowadzony w Hospicjum św. Kamila i wszelkie rozwiązania które prowadzą do tego profesjonalizmu.
Konferencję zakończyliśmy uczestnicząc w mszy świętej koncelebrowanej, której przewodniczył wiceprowincjał prowincji Chrystusa Króla – ks. ZenonHanas SAC z Warszawy. Po mszy ksiądz Marek odczytał nam kilka listów przesłanych od różnych włodarzy miast czy starostw, Biskupów i innych życzliwych hospicjum osób, które nie mogły przybyć osobiście na nasze spotkanie.
Na koniec zostało udzielone Błogosławieństwo uczestnikom konferencji.
{module III dzien konferencji 2015|none}
Podczas tegorocznej konferencji zdobyliśmy ogromną wiedzę, usłyszeliśmy wiele mądrych słów, wysłuchaliśmy wielu ciekawych prelekcji, które ukazały nam wymiar profesjonalizmu w posłudze hospicyjnej. Na pewno dużo zyskaliśmy intelektualnie i osobiście, poznaliśmy się między sobą, wymieniliśmy doświadczenia między hospicjami. To był bardzo emocjonujący i motywujący czas. Dziękujemy wszystkim za obecność, ciepłe słowa i uśmiech.
Gościny konferencjijak co roku, użyczyła Wyższa Szkoła Biznesu im. bp. Jana Chrapka za co bardzo dziękujemy. Dziękujemy również wszystkim naszym wolontariuszom, którzy pomagali przy organizacji i całej oprawie konferencji, dziękujemy każdej osobie, która w jakikolwiek sposób się przyczyniła do zorganizowania tego wydarzenia.
Monika Szczepanik